zamówienia realizujemy w ciągu 10 dni roboczych 

Jaka próba złota jest najlepsza?
6.jpg

Ewa zakupiła u mnie naszyjnik z okrągłym węgielkiem – ten - naszyjnik basic small medium v.2, pozłacany. Nosi go na co dzień. Wróciła, żeby kupić złotą zawieszkę, którą chciała spersonalizować, zgodnie ze swoimi oczekiwaniami. I zadała mi pytanie, jakie złoto powinna wybrać – 14 czy 10 - karatowe. Odpowiedź nie jest taka prosta, wymaga wyjaśnienia.

Zacznę od tego, że czyste złoto jest miękkie prawie jak plastelina. Dlatego musi być łączone z innymi metalami, które nadadzą mu twardości oraz wzmocnią jego plastyczność i elastyczność. Dopiero wtedy złoto staje właściwym materiałem, a biżuteria, która z niego powstaje nie odkształca się i nie niszczy.

W ogólnie przyjętej nomenklaturze, próba złota to informacja, ile czystego złota mamy w złocie. Popularność danej próby zależy od kraju i rodzaju biżuterii, a także zasobności portfela klienta. W Polsce znane są próby w systemie metrycznym i karatowym. Najbardziej polecany przeze mnie stop złota jest próby 750/18k, czyli na 1000 części masowych jest 750 części czystego złota i 585/14k, czyli 585 części czystego złota przypada na 1000 części masowych stopu.

Nie wykonuję biżuterii poniżej próby 585/14k, ponieważ zawartość złota staje się wówczas mniejsza niż połowa masy całego wyrobu. Złoto staje się dodatkiem do stopu, a nie stop do złota. W mojej ocenie nie jest to już złoto.

Co zatem wybrać? To zależy od rodzaju biżuterii. Łańcuszki, naszyjniki czy kolczyki, które będziesz nosić na szczególne okazje, dobrze, żeby miały próbę złota minimum 14k (czyli na 1000 części jest 585 części masowych złota) albo wyższą – 18 k (750 części masowych złota). Złoto 18 karatowe (750) nie jest w Polsce zbyt popularne, ale w zachodniej Europie wiele wyrobów ze znanych marek jubilerskich jest wykonane właśnie w tej próbie.

Pierścionki zaręczynowe i obrączki ślubne – mimo coraz większej popularności próby 375 czy 333 - w naszej pracowni wykonujemy najczęściej z użyciem próby 585/14k. Są to pierścionki z ogromnym ładunkiem emocjonalnym, a także biżuteria na lata, jeśli nie na pokolenia. Wykonujemy te pierścionki na zamówienie, skontaktuj się z nami, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej.

Złota biżuteria codzienna, ale wyjątkowa - znów, rekomenduję 14 karatowe złoto (585). Zarówno na pierścionki, łańcuszki, bransoletki, jak i kolczyki.

 Ewa zdecydowała się na naszyjnik z 14 karatowego złota. Jest zadowolona, bo wie, że może go nosić na co dzień.

A jakiego typu złotej biżuterii Ty poszukujesz? I na jaką okazję? Obejrzyj moje propozycje standardowych kolekcji (link) i pomyśl, czy nie chciałabyś nosić ozdoby unikatowej, przygotowanej z myślą o Tobie. 

Jeżeli chcesz mieć złoty pierścionek albo zawieszkę na szczęście, napisz do mnie i umów się ze mną na konsultacje online lub stacjonarnie. Z moją pomocą wybierzesz lub zaprojektujesz biżuterię swoich marzeń. Link do maila lub formularza kontaktowego

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl